Na hrazené vakcíně pro seniory vydělá výrobce

18.02.2016 12:41

 

Vypadalo to jako dobrá zpráva. Důchodci se mohou dát zdarma očkovat proti pneumokokům. Bakteriím, které způsobují zápal plic, otravu krve či zánět mozkových blan. Teď jsou naštvaní senioři, lékaři i politici, kteří zákon před půl rokem prosadili. Jediný, kdo má důvod ke spokojenosti, je výrobce vakcíny.

 

Lékový úřad SÚKL totiž schválil jako pojišťovnami plně hrazenou vakcínu Pneumo 23, která je podle odborníků proti bakteriím méně účinná než doporučovaný Prevenar 13.

Důvod? Cena. Pneumo je zhruba šestkrát levnější než Prevenar: 242 korun proti 1 500. A tak se lékový úřad rozhodl pro levnější variantu. I ta se však státu prodraží.

Několik týdnů poté, co padla volba na Pneumo, se totiž výrobci vakcíny, společnosti Sanofi, podařilo prosadit její zdražení na 330 korun. Což je podle údajů samotného SÚKL o třetinu víc než na Slovensku nebo v Portugalsku

Navíc se v případě vakcíny Pneumo musí senioři nechat každých pět let přeočkovat. A stát to musí znovu zaplatit, čímž se úspora snižuje. „U Prevenaru žádná taková potřeba přeočkování stanovena nebyla,“ upozorňuje předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

 

Pokud se lidé chtějí nechat očkovat účinnějším Prevenarem 13, musí si připlatit. Od 1 500 korun, které Prevenar stojí, se jim odečte částka 330 korun hrazená státem.

A právě vysokou cenou Prevenaru SÚKL argumentuje, proč dovolil výrobci levnější vakcíny zvednout cenu. Díky tomu, že pojišťovny proplácejí vyšší částku, doplatí zájemci o Prevenar méně.

„Závěr je takový, že se obecně sníží celkové náklady na úhradu obou vakcín u sledované skupiny pacientů, a to ve vztahu k ceně dražší varianty, nikoliv ve vztahu k cenové referenci Pneumo 23 EU,“ říká mluvčí úřadu Lucie Šustková.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula nad tímto vysvětlením jen nevěřícně kroutí hlavou. „To, že se nějaká vakcína zlevní, nehraje roli. Máme zkušenosti ze Slovenska, kde začali očkovat zdarma proti chřipce a nijak dramaticky to se s ystémem nezahýbalo,“ tvrdí Prymula.

 

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/vakcina-pro-seniory-pneumokok-deu-/domaci.aspx?c=A160217_213620_domaci_ale

 

Zpět