DĚTSKÉ ROUPY - kauza paní L. Š.

08.06.2015 10:01

Žijeme s rodinou na statku a chováme koně, ovce, kozy, psy. Ty pravidelně odčervuji a provádím u nich koprologické vyšetření trusu, abychom mohli lépe určit, které odčervovací přípravky použít.

Protože vím, že i přes pravidelné odčervování zvířata parazity mají, chtěla jsem odčervit i rodinu, a šla za pediatrem, aby nám dal léky či recept. Přesvědčoval mne, že se to nedělá, že to není potřeba, že je normální mít parazity, že si s nimi tělo umí poradit, že paraziti zvířecí nejsou přenosní na lidi, a že mi to zásadně nedoporučuje. Že lidé mají své vlastní parazity. Odešla jsem od něj tedy s prázdnou, bylo mi to ale divné, že by zvířata odčervování potřebovala, a my lidi ne. Znám i fatální případy úhynu téměř celého stáda na přemnožené střevní parazity, přestože ta zvířata byla pravidelně odčervovaná. Nechápala jsem, proč by zvířata měla být k parazitům náchylnější, než my lidé. Stále mi to vrtalo hlavou a snažila jsem se o tom něco zjistit z internetu. 

Po nějaké době jsem měla podezření na napadení roupy u svého tehdy 7letého syna. Tak jsem opět šla za svým pediatrem a chtěla jsem nechat udělat koprologii, tak, jak jsem zvyklá u zvířat, abych nedávala odčervovací preparát zbytečně i své tehdy ani ne roční dceři. Pediatr mi vyšetření neudělal, ani nevěděl, co po něm chci. Tak jsem vzala dceru na veterinární kliniku a nechala ji vyšetřit u známé veterinářky tam. Na veterinární klinice se potvrdily roupy, tak jsem oběma dětem dala Vermox, který mi doktor teď už napsal. Ale nedal mi ho pro celou rodinu. To mi bylo opět divné, protože vždy odčervuji u zvířat celé stádo, jinak to nemá cenu. Samozřejmě, že se nakazila i zbylá rodina, a doteď s tím bojujeme. Navíc Vermox podle návodu nezabral…To je asi celý náš příběh. Začíná mě děsit celá ta moderní medicína. Přeju vám hodně síly ve vašem boji, a děkuji za Váš čas, s pozdravem L. Š.

 

S paní Š. jsme si telefonovaly, poradila jsem nejen orální, ale i anální aplikaci antihelmintik, souběžně, nikdy ne jednorázovou dávku, jak jsou zvyklí dávat pediatři. Kvůli rozmnožovacímu cyklu parazitů je nutno pokrýt minimálně měsíční interval, raději šestitýdenní, vždy s přestávkami. Roupi jsou přes den zalezlí do žilních pletení kolem análu /hemoroidy/, a vylézají v noci. Vermox se do krve nevstřebává, projde jen střevem a likviduje jen to, co potká. Takže roupy naše denní užívání Vermoxu přežijí a z žil prolézají v noci do střeva. My jim však do jejich ,,obýváku“ nastražíme bombu. Roztlučený Vermox smícháme s krémem a po večerní hygieně vetřeme těsně před spaním krém do konečníku. Aplikujeme několikrát, souběžně s orálním užíváním, do vymizení potíží.  Odčervit se musí celá rodina. Nutno dodržovat vysokou hygienu lůžkovin, denně převlékat a vyvařovat, v noci dochází k otěru vajíček do nočního prádla a lůžkovin. A pak peřiny natřásáme, vajíčka rozséváme po koberci… Podlahy setřít chloraminem na mokro, na WC umýt desinfekcí podlahy, kliky, splachovadla a prkénko. Malé děti do omrzení kontrolovat při umývání rukou po WC. Čím dříve se to naučí a bude na ně už spolehnutí, tím dříve bude mít rodina klid. Děti i dospělí 6 víkendů po sobě. Lékaře, který se na vás dívá opovržlivě, že jste nečistotní, když se stále vracíte s roupy do ordinace, ignorujte. To on dělá chybu ve špatně naplánované léčbě. Koneckonců, už je tu celá řádka poradců, kteří umí poradit s roupy lépe, takže se už bez pomoci nekompetentních lékařů obejdete.           

Zpět