KRYOTERAPIE

18.04.2016 10:03

 

Zní to sice paradoxně, ale je to tak: právě díky ochlazování organismu můžete být odolnější vůči nastydnutí. Otužováním posílíte imunitní systém, zlepšíte svůj krevní oběh, vyhlásíte válku celulitidě, ulevíte ztuhlým svalům a dokonce popoženete zlenivělý metabolismus. Pro moderní, účinnou metodu otužování se dnes však používá odbornější termín: kryoterapie.

EXTRÉMNÍ  ZIMA

Kryoterapie je ozdravná procedura, která pracuje s rapidním ochlazením povrchu lidského těla. Dochází k tomu v takzvaných kryokomorách či kryosaunách, a to na dobu přibližně od 1 do maximálně 4 minut. Ve speciální komoře se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí od -120 do  - 150 stupňů Celsia. Jak je tedy možné, že lidský organismus takový teplotní šok vůbec přežije, natož aby mu to nějak prospělo? Záhada spočívá v jinak upraveném vzduchu. Do kryokomory proniká totiž jen zkapalněný vzduch, jehož zásluhou nedochází k ochlazení těla uvnitř, ale pouze na jeho povrchu. Kontakt těla se synteticky upraveným vzduchem vzápětí nastartuje řadu ozdravných procesů. Kryoterapie vám pomůže vyřešit kožní onemocnění, jako například ekzém, lupénku, zlepší pohyblivost kloubů, sportovcům urychlí regeneraci svalů.

Z CHLADU DO TEPLA                                                                             

Součástí pravidelného ochlazování těla by mělo vždycky být i jeho prohřívání, tedy saunování. Vždyťprávě střídáním chladu a tepla organismus otužujeme. Učíme ho zvykat na teplotní rozdíly, protože potřebujeme, aby se s nimi dokázal poprat a my nebyli nemocní. Bez saunování by kryoterapie nebyla kompletní, celkově by neměla takový efekt. Saunování se doporučuje v zimě jednou týdně, kryoterapie jednou až třikrát týdně. Jedna návštěva kryosauny stojí okolo 300-400 Kč. Dovnitř se nosí pletené rukavice, čelenky a ponožky. Zjistěte si předem, zda si máte přinést své vlastní. Po proceduře se doporučuje pohybová aktivita. Stačí deset minut chůze na pásu nebo jízdy na rotopedu ve vyhřáté místnosti.   

 

Já osobně už cca dva roky využívám nabídku brněnského relaxačního centra v Novém Lískovci. Zde se nejedná o klasickou mrazící místnost (kryokomoru), ale o jakýsi mrazící válec, který nemá strop. Když do válce vstoupíte vyčuhuje Vám hlava ven. Výhodu vidím v tom, že dýchám klasický vzduch z místnosti. Do válce mohou v pohodě vstoupit i lidé trpící klaustrofobií, protože díky hlavě čouhající z válce klidně můžete vykecávat s obsluhou či doprovodem.

Zařízení se jmenuje Polárium a pravděpodobně je jediné na Moravě, které mrazí do teploty až -190 stupňů !!!   Délka pobytu je maximálně 3 minuty. Pak je potřeba prohřát ztuhlé svalstvo v kardiozóně na fitnes zažízeních jako jsou Orbitrek nebo kola pro spinning. Mrazení kromě léčebných účinků vyvolává i pocity dobré nálady – exploze endorfinu  J

 

Adresa:

Relaxační Centrum - Masáže Domino,  Zoubkova 36, Brno - Nový Lískovec, tel: 777 618 624

 

zdraví  Milan Wimmer

 

 

DALŠÍ ODKAZY NA KRYOTERAPII:

Kryocentrum Kojetín

https://www.kryocentrumkojetin.cz/kryoterapie.html

 

Polarium Beskydského rehabilitačního centra Čeladná bylo prvním místem v České republice, které začalo využívat blahodárného působení celotělové chladové terapie, tzv. kryoterapie.

 

Zpět