UV - FILTRACE - OSOBNÍ ZKUŠENOST KLIENTA

12.02.2016 10:47

 V dnešní době, která je mnohdy oprávněně nazývána dobou jedovou, se musíme zamýšlet nad kvalitou vody. Když onemocníme např. střevními nebo žaludečními problémy, obvykle přemýšlíme o tom, co jsme snědli, ale již ne o tom, co jsme vypili. A to bychom měli. Pojďme se podívat, jak je to ve skutečnosti. Zdroje pitné vody – městské dodávky vody, vodovodní potrubí, studny….jsou plné živých organizmů -virů, bakterií, prvoků. Pokud jsou ale dokonce ve vodě, kterou běžně používáme na pití, vaření nebo koupání, je tato voda zdravotně závadná. Denodenním užíváním této vody se v našem těle  množí, a způsobují vážné zdravotní problémy: ekzémy, lupenku, gynekologické záněty, chronické záněty močového měchýře, celiakii, ulcerozní kolitidu, Crohnovu chorobu atd.). Čištění vody by mělo sestávat ze dvou složek: UV-lampy a mechanického filtru.

 

Často se ve vodě vyskytují tyto patogenní mikroorganismy:

* Cryptosporidium –způsobuje: vodnatý průjem, dehydrataci,  úbytek na váze, žaludeční křeče nebo bolesti, horečku, nevolnost, zvracení, podvýživu  v důsledku špatného vstřebávání živin z trávícího traktu (malabsorpce), narušení střevních sliznic, odvodnění organismu                                                                                

* Giardie lamblie – vyskytuje se v rybnících, potocích, řekách, jezerech, stejně jako v městských vodovodních řadech, studnách. Následky: únava, deprese, poruchy spaní a koncentrace, škytavka, nesnášenlivost lepku a mléka, průjmy s bolestivým nucením na stolici, gastritida, pálení žáhy, hubnutí, zpomalení duševního i fyzického vývoje dětí, suchá kůže a sliznice, svědivé ekzémy.                     

* Staphyloccosus aureus – hnisání, abscesy, vředy                                                                           

* Streptoccocus pyogenes- původce hnisavých zánětů, angíny, revmatické horečky, spály                                                                                                               

* Salmonella enteritidis – průjmy, zvracení, bolesti hlavy, horečka                                     

* Rotaviry, polioviry, reoviry, noroviry, virus hepatitidy typu A                                       

* Bakterie E coli, Legionella – střevní potíže, záněty močového měchýře, dýchací potíže                                                                                                                   

. Další prvoci

Tyto organizmy se nacházejí téměř ve všech zdrojích vod.                                             

Dnes se ve velké míře voda desinfikuje chlórem, ale ten je proti některým patogenům neúčinný. Je nutné zbavit vodu mikroorganismů účinnou desinfekcí. Nejúčinnější desinfekce vody je UV lampou, ta zničí všechny živé organizmy (viry, bakterie, parazity – prvoky). Používá se k čištění vody v rodinných domech, bytových domech, chalupách, kde voda pochází z vrtů nebo ze studny. Pro kvalitní čištění vody je vhodné k UV lampě nainstalovat filtr, který odstraňuje mechanické nečistoty.

Bezchemická desinfekce vody – UV lampa                                                                    

Pokud máte naměřenou špatnou kvalitu vody, doporučujeme vám desinfekční zařízení instalovat. V dnešní době se kvalita vody často velmi mění. Stačí silnější déšť, i malý průsak povrchové vody, špatné zkontrolování vody ve vodárnách, což může vést k závažným zdravotním problémům.  Desinfekce UV lampu je založena na bezchemickém, čistě fyzikálním principu. Na rozdíl od ostatních metod je ekologická, a ve vztahu k vodě velmi šetrná.  Jednou za půl roku provozu je vhodné vyměnit mechanický filtr a jednou za rok lampu. 

Jak funguje UV lampa?                                                                                                     

Úprava pitné vody je založena na desinfekci UV lampou. Jedná se o velmi šetrný způsob, který nemá žádný vliv na další kvalitu a vlastnosti vody. Je to zároveň jediný způsob úpravy, kterým se smí upravovat voda kojenecká (vyhláška č. 275/2004 Sb., §2, odst. 1c - požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost balených vod). Velikost UV lampy je stanovena podle počtu členů domácnosti a předpokládaného odběru.                                                                                           

 UV záření prostupuje přes stěnu buňky mikroorganismu, energie UV záření změní strukturu DNA mikroorganizmu, ten se stane neaktivní, dál nešíří infekci a nemůže se dále rozmnožovat.                                                                                     

Spotřeba elektrické energie je velmi malá v řádech několika desítek watů. 

Mechanický filtr - odstraňovač mechanických nečistot                                         

Mechanická filtrace by měla být na vstupu každého domácího rozvodu pitné i užitkové vody, ať se jedná o studnu nebo vodovodní potrubí. K čemu je vlastně mechanická filtrace? Mechanické nečistoty se vyskytují ve všech vodovodních potrubích. Může se jednat o malé mikroskopické částečky, ale i o velké, až milimetrové kousky rzi. Ničí vše, s čím přijdou do styku. Ucpávají a zanášejí vodovodní baterie i další instalovaná zařízení, které se potom musí velmi často čistit, popřípadě až vyměnit. Způsobují zapírání prádla a jsou příčinou podtékání splachovadel. Mechanické filtry jsou samozřejmou a povinnou součástí vodoinstalace řady vyspělých zemí, a v zahraničí bývá dokonce mechanická filtrace podmínkou kolaudace nových budov. Předchází se tím reklamacím baterií, bojlerů, splachovadel, aj. Před některé další úpravy vody je dokonce nutnost mít filtr na tyto nečistoty, aby je tyto částečky nepoškodily.

Pořizovací cena UV lampy a mechanického filtru                                                              

se pohybuje kolem 10.000Kč. Roční údržba (výměna UV žárovky + výměna filtrační vložky) cca 2.100Kč. Cena je orientační – přesný druh UV lampy se určí podle počtu obyvatel v domácnosti a odběru vody

Naše cesta                                                                                                                                  

k pořízení UV lampy byla poměrně klikatá. Při měření u paní Ing. Hany Bláhové byli v naší pitné vodě zjištěni běžní i rezistentní prvoci, kteří nám způsobovali zdravotní problémy. Ze strany vodáren byla voda čistá. Při komunikaci s některými  prodejci UV lamp jsme narazili na nekvalitní, neúplné informace. Ze strany prodejců jsme zažívali nepochopení „Proč vlastně potřebujete UV lampu do bytu? Lampa je potřebná jen pro rodinné domy se studnou. V bytě musíte mít vodu čistou.“ Když jsme pochopili, že ani někteří prodávající neví nic o problematice týkající se vody, rozhodli jsme se situaci vzít do vlastních rukou. Pátrání nás postupně dovedlo k odborníkům, kteří nám dokázali kvalifikovaně poradit, a problematice rozumí.                                                                                                                                    

Nakonec jsme si vybrali lampu firmy Sterilight. Instalovali jsme ji pod kuchyňskou linku. Je napojena na hlavní řad vody v bytě, díky tomu nám teče čistá voda v celé domácnosti.                                                                                

Naše zkušenosti s půlročním užíváním jsou prozatím takovéto: v době, kdy v naší domácnosti netekla čistá voda, a snažili jsme se léčit, výsledky byly velmi kolísavé. Po nainstalování UV lampy nastalo velké zlepšení zdravotního stavu, jak mého, tak i mé partnerky-spolubydlící, a to za poměrně krátkou dobu.  

 Oba jsme se zbavili obtížné únavy. U partnerky velmi patrné zlepšení letitého akné. Dále trpěla od dětství šilhavostí pravého oka. /V oku měla naměřené velké množství prvků/. Bez UV lampy se léčba nezlepšovala, ale s UV lampou je vidět velké zlepšení. Sám trpím Bechtěrevovou nemocí. Před instalací UV lampy byly změny mého zdravotného stavu velmi pomalé. Po instalaci UV nastal velký posun kupředu. Bolesti zad jsou nepatrné, jsem mnohem ohebnější, pružnější. Dříve jsem byl doslova ztuhlý jako kámen. Dále mi zmizel rozsáhlý ekzém na noze. Trpěl jsem značnými zažívacími potížemi, míval jsem časté průjmy a zvracení. Pochopili jsme, že voda může být závažnou překážkou v léčení. Po půl roce bylo potřeba vyměnit vložku mechanického filtru, která stojí cca 100 Kč, takže žádné velké výdaje, a výměna mi zabrala 15 minut.                                                                                                              

Chceme pomoci i dalším lidem při výběru té správné UV lampy. Můžeme váš dotaz zkonzultovat s odborníkem. Pokud máte jakoukoliv otázku, nebo potřebujete radu při výběru UV lampy či mechanického filtru, můžete mne kontaktovat.  Jiří Olexík – jiri.olexik@seznam.cz, 734 402 689 

Zpět