VLASOVEC PSÍ PROKÁZÁN V NĚMECKU - Braniborsko, deník BNI

24.08.2015 09:38

Komár pisklavý: Larvy parazitů prokázány ve třech druzích komárů

V jižní Evropě, Africe a Asii jsou infekce larvami  psích vlasovců / Dirofilaria immitis/ celkem časté. Ale parazit se rozšiřuje také i v Německu. Výzkumníci jej poprvé prokázali v komárech i v Braniborsku.

Hamburg:  hamburští vědci poprvé v Německu objevili tyto nebezpečné larvy v komárech písklavých. „Změna klimatu a import infikovaných psů z jižní Evropy by mohl být příčinou etablování tohoto parazita“ sdělil  v úterý našemu BNI  Bernhard  Nocht  z Institutu pro tropickou medicínu . Parazit do dnešní doby nebyl ve střední Evropě zdomácnělý.

Ve vzácných případech by mohli komáři infekci přenést i na člověka, varují vědci. Dosud však není v Německu známá žádná takto získaná infekce.

Vědci shromáždili v prošlých dvou letech společně s komunální akciovou společností  pro potírání „komáří pohromy“ (Kabs) okolo 75.000 komárů na 55 místech devíti spolkových zemí. Ve třech druzích komárů z Braniborska objevili experti opakovaně larvy Dirofilaria repens.

Infekce Dirofilaria repens / podkožní dirofilarióza/ se běžně vyskytují v jižní     Evropě,  jakož i v mnoha zemích Afriky a Asie. Poslední dobou se ale objevuje stále více hlášení  nejen o infekcích, přivezených z těchto zemí, ale o infekcích v samotné  Evropě, nedávno také v Rakousku, Česku nebo Polsku.

U psů se většinou neprojeví žádné nebo mírné symptomy.

Hlavním zdrojem larev jsou psi, ale také divoce žijící zvířata jako kuny nebo lišky. V nich se larvy vyvinou do stadia pohlavně dospělých červů. Komáři žijí v průměru méně než 30 dnů. Protože jejich vývoj je závislý na teplotě a trvá mezi 10 a 30 dny, platilo  Německo do teď v závislosti na jeho klimatu jako bezpečné. S přílivem tropických veder se však situace mění.

Podle nových klimaprojekcí se mohou larvy v komárech přinejmenším v letních měsících července a srpna dostatečně rychle vyvinout. „ Protože jsme v posledních dvou následně jdoucích letech parazita našli, je zde podezření, že přinejmenším v Braniborsku probíhá určitý trvalý přenos“ řekl BNI výzkumník Egbert Tannich.

Zvěrolékaři budou muset pokud možno u co největšího počtu psů nákazu rozpoznat a psy ošetřit,  aby se zabránilo dalšímu rozšíření parazita, zdůrazňuje vědec. Infikovaní psi mají většinou „svědění“ (drbou se), nebo zánět kůže. Neošetření psi mohou v sobě parazita nosit až sedm roků.

Zpět