Vyjádření pracovníka Státního zdravotního ústavu Praha

03.01.2016 10:55

Vážená paní J...

Parazitickými prvoky ve vodě se zabývám spíše po „vodařské“ stránce (tj. nálezy ve vodách a způsoby, jak je vodě stanovit), než po stránce klinické. Tak jsem si nebyl jistý, zda jsou v dostupné odborné literatuře popisovány případy, kdy by zmiňovaní prvoci Giardia a Cryptosporidium, kteří jsou známí především jako původci průjmových onemocnění, způsobili onemocnění podobné tomu Vašemu - tedy atopický ekzém, nebo manželovo astma. U rodu Cryptosporidium  jsem takové informace nenašel (což pochopitelně neznamená, že je nemůže způsobit), u rodu Giardia to opravdu známo je. I když to zase neznamená, že za Vašimi problémy musí nutně být tento prvok. Pokud byste se byla schopná poprat s anglicky psanou odbornou literaturou, můžu Vám k tomu nějaké informace poslat.

Lidé se oběma zmiňovanými prvoky mohou nakazit různými cestami. Nejen z vody (pitné, rekreační), ale kontaktem s nemocným zvířetem nebo člověkem, kontaminovanou potravou. Je dobré vědět, že tito prvoci se množí pouze v tělech hostitelů (člověka, savců). Mimo hostitele přežívají pouze trvalá stádia, kterým se u giardíí říká cysty, u kryptosporidií oocysty.  Tato trvalá stádia jsou poměrně odolná k používané dezinfekci, tak pokud se nějakým způsobem dostanou do zdroje vody a následně projdou vodárenskou úpravou, tak se jimi opravdu mohou nakazit lidé, kteří vodu vypijí. Výskyt prvoků lze očekávat  spíše u vodovodů, kdy je voda upravována z povrchových zdrojů. Ale ani u podzemních zdrojů ho nelze vyloučit, zvláště tam, kde se jedná o tzv. „podzemní vodu ovlivněnou vodou povrchovou“. Zda je to případ vodovodu ve vaší obci, nevím. Z dat, které máme v centrální databázi si lze udělat pouze omezenou představu a bylo by zapotřebí znát detaily.

 Pokud chcete vyloučit možnost, že za Vašimi problémy je vaše pitná voda, bude lepší než provádět drahé stanovení prvoků ve vodě a v případě pozitivního nálezu to nějak řešit s provozovatelem vodovodu (řešení by jistě nebylo okamžité ani jednoduché), bude levnější a účinnější instalovat na Váš kohoutek, ze kterého používáte vodu na pití a čištění zubů, vhodný filtr. Vhodný filtr ve vašem případě je takový, který odstraní částice o velikost cca 1 mikrometr a větší. Oocysty rodu Cryptosporidium jsou velké cca 4-5 mikrometrů, cysty rodu Giardia jsou 2-3x větší.

Jedno prvoků stanovení totiž stojí kolem 5 tisíc Kč (a to nepočítám cestu).  Navíc se může stát, že bude nález negativní i v případech, že riziko kontaminace existuje. Výskyt prvoků není příliš velký ani v kontaminovaném povrchovém zdroji. Pořízení filtru je záležitost o poznání levnější a navíc je to rovnou řešení, nikoli jen identifikace problému. Nicméně ani já, ani kolega MUDr. Kožíšek nepovažujeme za příliš pravděpodobné, že by instalace filtru pomohla vyřešit Váš zdravotní problém.

 Jinak je dobré vědět, že oba prvoky spolehlivě zabije také převaření vody (vlastně i teplota o poznání nižší). Navíc k nákaze nestačí kontakt parazita s kůží, takže mytí by riziko představovat nemělo. Je nutné vodu pozřít, protože prvoci napadají buňky střevního epitelu.

 

/doplňuji- kůži nenapadne, jeli neporušená, ale napadá buňky močové trubice a močového měchýře, dásní a hltanu, vaginální sliznice....., tedy koupání v kontaminované vodě není bez rizika,  Hanka Bláhová

 

 

Připojuji názor kolegy dr. Kožíška (vedoucí našeho oddělení, lékař, ale orientuje se i v alternativní medicíně a rozhodně ji nezavrhuje), který byl určen pro mně jako odpověď, když jsem mu přeposlal váš e-mail k zamyšlení:

  „Nevylučuji, že za některými autoimunními onemocněními skutečně nemohou být nějací parazité v těle, ale pokud tomu tak je, tak už je to nějaká sekundární či terciární příčina - na počátku je vhodný biologický terén, který je oslabený i jinými příčinami, třeba i  psychickými.

Preventivně si domů nějaký keramický filtr o té vhodné porozitě pořídit můžete. Ing. Z. Žák z Hodonína má kvalitní keramické filtry Reinfresh, ale bude jich na trhu více."

 

 

Přeji brzké vypořádání s Vašimi zdravotními problémy a zdravím

 

Petr Pumann

NRC pro pitnou vodu

Státní zdravotní ústav, Praha

Zpět